Як перевірити, чи зданий будинок в експлуатацію в Україні?

Щойно збудований будинок може виглядати ідеально. Але при цьому мати приховані проблеми, які можуть значно зіпсувати життя тим людям, хто збирається купити, або ще гірше - вже купив там заповітні квадратні метри.

У цьому матеріалі ми розповімо про те, як перевірити, чи зданий будинок в експлуатацію в Україні згідно з чинним законодавством країни, а також які причини можуть заважати цьому. Основна теза статті: об'єкт побудований не означає, що введений в експлуатацію.

Що означає «будинок зданий в експлуатацію»?

Перед розповіддю про те, як перевірити зданий будинок в експлуатацію і де дізнатися про введення будинку в експлуатацію, давайте пояснимо про саму процедуру.

Прийняття будинку в експлуатацію - завершальний етап його будівництва. Після того, як це сталося, термін "будмайданчик" замінюється терміном "прибудинкова територія", а "об'єкт будівництва" стає "житловим будинком". Загалом це означає, що будова повністю може виконувати всі ті функції, які йому передбачалися згідно з проектно-кошторисною документацією. Але є юридичний аспект. При деяких його порушеннях готова будова може виконувати всі функції для мешканців, але при цьому не може бути введена в експлуатацію, так як це тягне за собою порушення загальноприйнятих актів.

Проміжок часу до того, як будинок буде зданий, може тривати дуже довго, а потенційні мешканці, які вже заплатили гроші за квартири, так і не зможуть отримати на руки заповітні ключі від них. Тому про цю процедуру потрібно знати якнайбільше.

Чому будинок може бути не зданий в експлуатацію?

Найчастіше причини криються в наступному:

  • порушення норм будівництва – наприклад, під час проведення приймання виявили недоліки, що порушують сучасні розпорядження (недотримання технології, неякісні матеріали тощо).
  • проблеми з комунальниками – будинок вважається зданим в експлуатацію, якщо був відключений від тимчасових інженерних мереж і підключений до постійних інженерних мереж з приладами обліку (електрика, водопровід, газопровід, каналізація),а це може гальмуватися через складність процесу;
  • судові розгляди, що проводяться – будові можуть не давати дозвіл на експлуатацію через справу, що ведеться в суді (насправді, не рідкісна причина, але зовсім не критична).

Поки причини, що заважають введення будинку в експлуатацію, не усунуті, будинок буде вважатися будмайданчиком, і не отримає адреси.

Як провести перевірку вдома?

Ви бажаєте придбати приватний будинок або квартиру в новобудові та переконатися, що вони прийняті в експлуатацію? Як дізнатися чи введено будинок в експлуатацію в Україні? Існує досить простий алгоритм. Давайте його опишемо.

Індивідуальне житлове будівництво

Купити будинок, а потім раптово дізнатися, що юридично - це не житло, а всього лише ділянка з будматеріалами, що додаються, буде прикро. Особливо якщо до такого повороту подій Ви не готові. Як дізнатися чи введено приватний будинок в експлуатацію?

Перший крок – перевірка Публічної кадастрової карти України. Вона дозволяє отримати інформацію про межі ділянки, її площу, форму власності та призначення. Якщо ділянка там числиться, а власник збігається із продавцем, то можна переходити до наступного етапу.

Щоб перевірити введення будинку в експлуатацію на наступному етапі, необхідно уточнити, чи він не має обтяжень. Для цього Вам знадобиться витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно. Цей документ дозволить Вам перевірити наявність арешту, застави, співвласників нерухомості та дізнатися про всі інші відомості. Щоб отримати необхідну виписку, найпростіше зареєструватися в Кабінеті електронних сервісів.

Наступний етап – особисто перевірити наявність необхідних паперів у власника. Щоб дізнатися, чи введено будинок в експлуатацію, необхідно побачити:

  • оригінали паперів про право володіння;
  • документи про технічні характеристики об'єкта;
  • будинкову книгу.

Дізнатися, чи введений будинок в експлуатацію не так уже й складно, і після того, як Ви переконалися, що приватний будинок введений в експлуатацію, можна переходити до процедури придбання.

Квартири у багатоквартирних будинках

Процедура перевірки введення багатоквартирного будинку в експлуатацію багато в чому повторює описану для індивідуального будівництва. Тільки мати справу тут доведеться не з приватною, а з юридичною особою. Багато в чому це робить правовий стан будівництва більш відкритим. Отже, де дізнатися, чи введений будинок в експлуатацію? Можна це зробити безпосередньо у забудовника!

Готовність будинку до експлуатації підтверджує відповідний сертифікат. Якщо забудовник може Вам його надати, а також показати Акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, немає причин для тривоги.

Де дізнатися, чи зданий будинок в експлуатацію без залучення компанії-забудовника? Найпростіший спосіб - якщо ділянка будинку відмічена на кадастровій карті (посилання на неї ми давали вище),має присвоєну адресу, правильно прописане цільове призначення та кадастровий номер – отже, об'єкт уже введено в експлуатацію.

Як дізнатися, коли будинок введено в експлуатацію? На тій же публічній кадастровій карті можна переглянути дату встановлення об'єкта на кадастровий облік. Як правило, від здачі об'єкта в експлуатацію до постановки його на кадастровий облік проходить зовсім невеликий проміжок часу.

 

Порада! Якщо забудовник стверджує, що будинок введений в експлуатацію, але у Вас виникають найменші підозри, що це не так - переходьте до перегляду наступного варіанту. Ринок житла в Україні не відчуває дефіциту квадратних метрів, а у сфері придбання нерухомості неможливо бути надто пильним та акуратним!

Чи обов'язково купувати житло лише після здачі його в експлуатацію?

Якщо забудовник не приховує, що введення будинку в експлуатацію в Україні ще не пройшло, але при цьому відомості про нього говорять про тривалу та бездоганну діяльність у будівельній сфері – це не привід відмовлятися від угоди. Квартиру в багатоквартирному будинку можна придбати на тій стадії, коли замість будівлі на місці будівництва розташовується тільки котлован під фундамент. Придбати об'єкт індивідуального будівництва до здачі його в експлуатацію можна як земельну ділянку.

У цих випадках ризики вищі, ніж при придбанні житла на етапі його постановки на облік, але в цьому є позитивні сторони у вигляді зниженої вартості порівняно з готовим об'єктом. Однак, Ви повинні чітко розуміти, на що йдете, коли робите таку угоду.

Давайте наостанок розповімо, як працює наша компанія.

Коротко про "СК" Стройінвест"

За роки свого існування компанією ТОВ "СК "Стройінвест" було виконано та введено в експлуатацію понад 50 державних замовлень, що включають соціальні та великі спортивні об'єкти. Колектив організації складається з 500+ висококваліфікованих фахівців. Це, а також висока забезпеченість сучасними будівельними машинами та інструментами, дозволяє нам виконувати завдання будь-якої складності.

З нами не треба думати і шукати, де подивитися введення будинку в експлуатацію і як дізнатися, чи введено будинок в експлуатацію. Ми завжди публікуємо інформацію про свої об'єкти, що будуються і вже побудовані, одразу на сайті і працюємо по території всієї України. Якщо у Вас залишилися питання про те, як дізнатися, чи введено об'єкт в експлуатацію, особливо якщо це стосується однієї з наших будівель або споруд, можете звертатися до фахівців через вкладку «Контакти». Ми завжди будемо раді допомогти!